суботу, 26 вересня 2020 р.

Європейський день мов

  

    Напис біля Європейського Парламенту всіма його офіційними мовами 

          26 вересня відзначають Європейський день мов. Цей день встановлено 6 грудня 2001 року наприкінці Європейського року мов  Радою Європи за підтримки Європейського Союзу. Основна мета цього дня — заохочення вивчення мов, підвищення обізнаності про мовне різноманіття Європи, яке необхідно зберігати. Збереження та розвиток мов декларується як офіційна політика Європейського Союзу. Зараз як ніколи багато можливостей працювати чи вчитися в іншій європейській країні, але відсутність мовної компетенції заважає багатьом людям скористатися ними. Глобалізація та моделі власного бізнесу означають, що громадяни все частіше потребують знань іноземної мови для ефективної роботи у своїх країнах. Самої англійської мови вже недостатньо. Європа багата на мови — існує понад 200 європейських мов і набагато більше, на яких говорять громадяни, сімейне походження яких з інших континентів. Вивчення мови приносить користь молодим і старим — ви ніколи не занадто старі, щоб вивчати мову та насолоджуватися можливостями, які вона надає. Навіть якщо ви знаєте лише кілька слів мови країни, яку  відвідуєте (наприклад, у відпустці), це дає змогу завести нових друзів та нові контакти. Вивчення мов інших людей — це спосіб допомогти нам краще зрозуміти одне одного та подолати  культурні відмінності, мовне різноманіття є інструментом для досягнення міжкультурного розуміння та ключовим елементом у багатій європейській культурній спадщині. Рада Європи пропагує багатомовність у всій Європі.

    У світі існує від 6000 до 7000 мов, якими спілкуються 7 мільярдів людей 189 незалежних держав. У Європі існує близько 225 автохонних мов — приблизно 3% від загальній кількості у світі. Половина населення світу є двомовною чи багатомовною, тобто вони говорять на двох або більше мовах. У повсякденному житті європейці все частіше стикаються з іноземними мовами. Мови постійно контактують одна з одною і впливають одна на одну різним чином: англійська мова запозичувала слова та вирази з багатьох інших мов у минулому, інші європейські мови зараз запозичують багато слів. 

      У перший рік життя дитина вимовляє широкий спектр голосових звуків; приблизно в один рік вимовляються перші зрозумілі слова; приблизно в три роки складаються складні речення; у п’ять років дитина володіє кількома тисячами слів. Рідна мова — це, як правило, мова, яку найкраще знаєш і використовуєш найбільше. Але можуть бути „ідеальні білінгви”, які однаково добре говорять двома мовами. Однак зазвичай білінгви не мають ідеального балансу між двома мовами. 

     Двомовність приносить із собою багато переваг: це полегшує вивчення додаткових мов, покращує процес мислення та сприяє контактам з іншими людьми та їх культурами. Двомовність та багатомовність також ведуть до економічних переваг: ​​робочі місця більш доступні тим, хто володіє декількома мовами, а багатомовні компанії мають  переваги перед конкурентами. Дослідження показують, що вміння розмовляти кількома мовами — одна з найкращих вправ для мозку. Це навіть загальмовує настання хвороби Альцгеймера на 4–5 років.

   Мови пов'язані між собою, як члени сім'ї. Більшість європейських мов належать до великої індоєвропейської родини. Більшість європейських мов належать до трьох широких груп: германської, романської та слов'янської. До германської родини мов серед інших належать данська, норвезька, шведська, ісландська, німецька, голландська, англійська та їдиш. До романських мов серед інших належать італійська, французька, іспанська, португальська та румунська. До слов’янських мов належать російська, українська, білоруська, польська, чеська, словацька, словенська, сербська, хорватська, македонська, болгарська та інші.

   У більшості європейських мов використовується латинський алфавіт. Деякі слов’янські мови використовують кирилицю. Грецька, вірменська, грузинська та їдиш мають свій алфавіт. Більшість країн Європи мають ряд регіональних мов або мов меншин — деякі з них отримали офіційний статус.

     Неєвропейські мови, які найбільш широко використовуються на європейській території, - це арабська, китайська та хінді, кожна з яких має власну систему письма.Через наплив мігрантів та біженців Європа стала здебільшого багатомовною. Тільки в Лондоні розмовляють приблизно 300 мовами (арабською, турецькою, курдською, берберською, хінді, панджабі тощо). Мовні навички є необхідністю та правом для всіх — це одне з головних послань Європейського дня мов. 

Знаменитості, що говорять багатьма мовами

      Багато успішних людей розмовляють різними мовами. Це не тільки допомагає їм у роботі, але й відкриває двері для розуміння різних культур.  

Мік Джаггер: англійська, французька. Крім рідної англійської, Мік Джаггер також вільно володіє французькою мовою. 

Моніка Белуччі, актриса: англійська, французька, італійська, сербська, іспанська. Італійська актриса вільно володіє англійською, французькою та іспанською мовами, а також знає сербську та фарсі.

Письменниця Дж. К. Роулінг: англійська, французька. Перш ніж зосередитися на своїй письменницькій кар'єрі, авторка  книг про Гаррі Поттера була вчителькою французької мови. Вона також має французьке походження і, як кажуть, говорить бездоганно французькою.

 Спортсмен Новак Джокович: арабська, англійська, французька, німецька, італійська, сербська, іспанська. Джокович не тільки підкорив світ тенісу, але й знає шість-сім мов.

 Актор Бен Аффлек: англійська, іспанська Бен Аффлек провів значну частину свого дитинства в Мексиці, тому не дивно, що він вільно говорить іспанською.

 Наталі Портман, актриса: англійська, німецька, іврит, японська, іспанська.

 Актор Х'ю Лорі: англійська, французька, німецька, іспанська. Джеймс Х'ю Калум Лорі, відомий як Х'ю Лорі, - англійський актор, комік, письменник, музикант і режисер. Він розмовляє французькою, німецькою та іспанською мовами. В одному з інтерв'ю він сказав, що хотів би вільно володіти італійською, оскільки "це прекрасна мова".

Співачка Шакіра: арабська, англійська, італійська, португальська, іспанська. Колумбійська співачка Шакіра має іспанське та італійське походження та вільно володіє обома мовами. Попзірка також вільно володіє португальською, арабською та англійською мовами. Актриса Гвінет Пелтроу: англійська, французька, іспанська.

 Одрі Хепберн, актриса: голландська, англійська, французька, італійська, португальська, іспанська. Окрім рідної англійської та голландської, Одрі вільно розмовляла французькою, португальською, італійською та іспанською мовами. 

Королева Швеції Сільвія: англійська, французька, німецька, португальська, іспанська, шведська. Королева Сільвія може проводити виступи шістьма мовами.

Джерело:https://edl.ecml.at/

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.