четвер, 23 квітня 2020 р.

Що ми знаємо про Швецію, частина друга


          Офіційна назва  —  Королівство Швеція. Територія   — 449 964 кв.км. Населення - 9,3 млн. чол. (2005р.).Крім шведів у Швеції проживає понад 17 тисяч саамів, понад 50 тисяч корінних фінів, а також понад 450 тисяч етнічних фінів, що іммігрували в країну протягом XX століття, а також їх нащадків. Сучасне шведське суспільство можна по праву назвати мультикультурним, тобто соціально різнорідним, що включає в себе представників різних етносів і культур. Історично Швеція завжди була етнічно гомогенною країною, більшу частину населення становили шведи та етнічна меншина — саами, які у XVIII—XIX століттях кочували по території Північної Європи, а зараз живуть на півночі країни.

       Найбільші міста  —   Стокгольм (692 тис.), Гетеборг (437 тис.), Мальме (237 тис.). Адміністративний поділ - 21 регіон (льон). Форма правління - конституційна монархія.
     Король Швеції   —   Карл XVI Густав з 1973 року. Він є Главою держави , здійснює представницькі повноваження. Законодавча влада належить парламенту - риксдагу, який переобирається загальним голосуванням за пропорційною системою кожні чотири роки. Виконавча влада належить уряду на чолі з прем'єр-міністром, відповідального перед риксдагом і зобов'язаному мати підтримку парламентської більшості .
        Королівський палац —  найбільший з нині використовуваних палаців світу (понад 550 кімнат). Туди не завжди пускають туристів, тому що це діюча резиденція короля Швеції. Просто економні шведи на час відсутності короля в Стокгольмі заробляють таким чином на утримання палацу. Все інше можна відвідувати без обмежень.
Королева Швеції Сильвія
 Парламент - однопалатний Риксдаг, обирається населенням терміном на чотири роки. Прем'єр-міністр обирається парламентом Валюта - шведська крона.
     Стокгольм розташований на 14 островах протоки, в якій озеро Меларен зустрічається з Балтійським морем. Шведську столицю називають «північною Венецією» або «містом мостів». Населення - 871 тис. чоловік. Стокгольм також є культурною столицею і економічним центром країни. Назва міста перекладається як «острів в затоці».
            
           Середня тривалість життя в чоловіків становить 78,6 років, у жінок — 83,3 роки. 90 % населення Швеції проживає в комунах, які складають не більше 2000 жителів. Стокгольм, Гетеборг і Мальме — найбільш густо заселені території країни.
85 % населення проживає на півдні країни.
         Мовою де-факто є шведська, яка належить до групи Германських мов, споріднена з норвезькою та данською мовами, від яких незначною мірою відрізняється граматично і лексично.
         Мовами національних меншин визнані саамська, меянкіелі, фінська, циганська та їдиш. Перші три з них можуть використовуватися в державних і муніципальнихустановах, судах, дитячих садках та будинках для літніх людей в деяких частинах лена Норрботтен.
        Більшість віруючих (79 % з усіх віруючих) належить до Церкви Швеції — лютеранської церкви, відокремленої від держави в 2000 р. Також присутні католики, православні і баптисти. Частина саамів сповідують анімізм. Внаслідок імміграції в країні з'явилися представники ісламу.
         Точний вік шведського прапора невідомий, але найстаріші зображення синього полотнища з жовтим хрестом датуються 16 століттям. Згідно з королівським указом 1569 року, на шведських бойових штандартах і прапорах повинен був зображатися жовтий хрест, оскільки гербом Швеції був синій щит, поділений на чотири частини золотим хрестом.

        Починаючи з 1916 року 6 червня святкують як День Шведського Прапора. У 1983 році цей день оголошено також Національним Днем Швеції. Таке рішення пояснюється двома причинами: 6 червня 1523 року Густава Васу було обрано королем Швеції, що поклало початок Швеції як незалежної держави, і цього ж дня 1809 року Швеція ухвалила нову Конституцію, яка визначала права громадян і надавала їм значну свободу.
        Герб — як визначено в Акті про національні герби 1982 року, Швеція має два національні герби — Великий і Малий.Малий Герб, який використовують частіше, є синім щитом з трьома золотими коронами, дві вгорі, одна внизу. Зверху щит увінчує корона, іноді щит облямовує золотий ланцюг Ордена Серафима. Зображення трьох корон використовувалося як емблема Швеції приблизно з 1336 року.
Великий Герб — це герб монарха, який використовують в особливих випадках уряд і ріксдаг. Герб бере початок від 1440-х років, коли служив печаткою короля Карла Кнутссона Бонде і відколи почав використовуватися. Щит на цьому гербі поділений на чотири частини, на ньому зображені три корони і «лев Фолькунгів» (тобто герб королівської династії, яка правила у Швеції від 1250-го по 1364 рік). У центрі міститься герб нинішньої королівської династії. На початку 19 століття цей герб ухвалив щойно обраний наступником шведського трону французький маршал Жан-Батист Бернадот, який почав правити як король Карл XIV Юган. Герб складається з «мантії Васи», уособлення королівської династії Вас (1523–1654), мосту, що символізує князівство Понте-Корво в Італії (дароване Бернадотові імператором Наполеоном 1806року), Наполеонового орла та семи зірок."Du gamla, Du fria"  - фактично, держаний символ Швеції. 
         Текст «Ти давня, ти вільна» написав дослідник фольклору і автор балад Ріхард Дибек (1811–1877) і поклав на народну мелодію, відому в провінції Вестманланд з середини 19 століття. Наприкінці минулого століття ця пісня стала дуже популярною, і з часом почала сприйматися як національний гімн Швеції.Du gamla, Du fria (укр. Ти давня, ти вільна) — фактично, шведський національний гімн, державний символ Швеції. Хоча в конституції Швеції відсутні будь-які згадки про національний гімн, «Du gamla, Du fria» виконується на офіційних церемоніях та спортивних змаганнях. Пісня почала використовуватися як національний гімн у 1890-х. Хоча є припущення, що офіційне визнання гімну відбулося в 1866 році, хоча немає жодної офіційної згадки про цей факт. У 2000 році Риксдаг відмовився визнавати «Du gamla, Du fria» гімном країни з формулюванням «немає необхідності».Фактично пісня стала гімном, не через офіційне визнання, а через осмислення шведами своєї національної ідентичності.
Переклад Крупського Олега
1 Вільні, стародавні північні гори
Спокоєм своїм манять до себе.
Я славлю твоє небо, сонце, озера,
О, північ, місця краще немає ніде!

2 Я знаю про ті давні часи,
Коли великою ти стала державою
Прославленої стала ти і нею будеш завжди,
Так, на півночі я жити і померти бажаю!


3Служити тобі, Батьківщина, - воля моя,
І ти можеш вірити в мене твердо.
Розумом і мечем захищу я тебе,
Нести твоє знамено буду гордо!

4Я буду боротися за наш спільний дім
За Швецію, бог допоможе, я знаю.
Потрібна мені лише ти, не потрібую іншого
Ні, на півночі я жити і померти бажаю.
Ні, на півночі я жити і померти бажаю.
                                                                            Їжа в  Швеції 
        Що означає відоме у всьому світі слово: "шведський стіл" (smorgasbord)? Він був винайдений сторіччя тому. Коли приїжджали гості, вся їжа подавалася відразу, у великих мисках. Тим самим господарі позбавляли себе від зайвих церемоній, вивільняючи час для спілкування. Колись у цій великій, слабозаселеній країні гості збиралися з досить віддалених районів. Вони прибували в різний час,  зголоднілі за довгу дорогу. Щоб не змушувати їх довго чекати, подавали страви, приготовані заздалегідь і які були здатні зберігатися протягом декількох днів. Найчастіше це були солоні різними способами оселедеці, копчена, смажена або солона риба, мариновані огірки, зварені круто яйця, холодне   смажене м'ясо, компот із сушених фруктів, солодощі, але перш за все масло і хліб - «брёд», який на рідній мові і дав назву столу з закусками.  
        Традиційно основу шведської кухні складають риба і різні морепродукти в солоному, вареному, смаженому і копченому вигляді. Вживають тут м'ясо оленів, лосів, свиней, дичину без приправ. Дивом національної кухні називають "Спокусу Янсона" —   запечену картопля, фаршировану анчоусами. На десерт готують кекси, млинці, оладки, пироги, бісквіти,  печиво.Особливо люблять яблучний, чорничний пироги. З ягід варять варення і навіть соуси до м'ясних блюд.Голавним напоєм в Швеції є кава. Як правило, до кави, додаються різні солодощі з печеного тіста. Особливо люблять слойки з суничним джемом.
                                Шведські фрикадельки          
        Шведські фрикадельки спочатку обсмажують, лиш щоб надати їм гарний колір та смак,а потім, до готовності запікають. Інколи в соусі, інколи окремо. І якщо запікають не в соусі, тоді його готують окремо, на основі яловичого або телячого бульйону, з додатком вершків. Хоч щодо того скільки, чого і як додавати до соусу, кожен швед має свої поняття і вподобання. Хтось любить більш кремовий, більш вершковий соус до фрикадельок, хтось просто надає перевагу ледь загущеним м'ясним сокам чи бульйону, а хтось просто топленим вершковим маслом поливає.     В самій Швеції немає такої події, де б ці фрикадельки були б недоречні. Навіть на святковому різдвяному столі можна їх зустріти, щоправда в більш пряній версії. 
                Постійними інгредієнтами більшості класичних шведських страв є прості продукти: свиняче м'ясо, оселедець, картопля і коренеплоди. Тривале кип'ятіння і інтенсивне обсмажування, здатні забезпечити тривале зберігання продуктів - ось деякі з основних принципів традиційного шведського кухарського мистецтва
        «Ракові вечірки» (kräftskivor) в Швеції  —  символ серпня. Прісноводних і морських раків поїдають теплими літніми вечорами в садах і на балконах по всій країні. У XVI столітті, коли почала складатися ця традиція, раки були по кишені лише вищим класом і аристократії. Згодом вони стали національним делікатесом для всіх. Раків почали не тільки ловити в Швеції, але і імпортувати з інших країн  —  і ціна на них значно знизилася.
        День квашеної салаки.У північній половині Швеції раки не ловляться, замість дня раків там святкують день Сюрстремінг  —  квашеної салаки, в честь якої також влаштовують свято, починаючи з третього четверга серпня. Сюрстремінг зазвичай загортають в туннбрёд (тонкі хлібні коржі) разом з мандельпотатісом (дрібним картоплею) і рубаним луком. 
 Розпухлі банки з салакою відкривають на свіжому повітрі через нестерпний сморід.
       Швеція багата на події. Це і виставки, і ярмарки, і різні кінофестивалі. 
У квітні. Стокгольмський кінофестиваль для дітей, на якому представлені як роботи скандинавських кіностудій, так і фільми з усього світу; 
У травні. Фестиваль лосося (Карлсхамн)  —  одне з найбільших «рибальських» подій Швеції;
Цьому фестивалю без малого двадцять років. Зазвичай в ньому бере участь до 150 команд - зі Швеції, Норвегії, Фінляндії, Росії, Данії, Німеччини та інших країн. Учаснику або учасниці, які зловлять найбільшого лосося, присвоюється титул Короля або відповідно Королеви лосося. Крім цього всі переможці в обов'язковому порядку отримують призи.
У червні. «Спробуйте Стокгольм» - протягом тижня кращі ресторани Стокгольма показують, на що вони здатні: це щорічна подія, яка представляє чудову можливість покуштувати кухні різних екзотичних країн.
У серпні. Середньовічний тиждень на Готланді.
      Парк «Світ Астрід Ліндгрен»  Парк «Світ Астрід Ліндгрен» і музей, присвячений життю і творчості письменниці розташовані недалеко від міста Віммербю. Сам парк являє собою міні-містечко, забудоване маленькими казковими будинками, увійти в які, не нагнувшись, може тільки дитина. До речі, туристів без дітей тут практично не буває. У парку є і будиночок Карлсона, і вілла Пеппі Довгапанчохи, є і вулиця з нормальними будинками, точними копіями будинків, що стояли на старих вулицях Віммербю.
       Ськара Соммарланд (швед. Skara Sommarland)  —  парк розваг, розташований в 8 км на схід від Скара. Він був заснований в 1984 році шведським підприємцем Бертом Карлссоном. Парк приваблює близько 350000 відвідувачів в рік. Це  цілий комплекс, що складається не тільки зі звичайних атракціонів, а й аквапарку, дельфінарію, автомобільного стадіону, ігрових майданчиків і багато чого іншого. Працює все це лише влітку з 10 ранку і, в залежності від дня, до 18-19 вечора.         
         Шведи подарували світові  знамениті винаходи: перший крижаний готель  (побудований в шведському містечку Юккас'ярві (Jukkasjärvi), округ Кіруна, американський інженер шведського походження Гідеон Сундбека розробив новий варіант застібки-"блискавки" і технологію її виробництва. Майже кожна людина у світі впізнає пляшку Coca Cola завдяки особливій формі. Знакова пляшка, в якій кола продається сьогоді, була розроблена шведом Олександром Самуельсоном. Одним з найважливіших виноходів, які зробили сучасні подорожі можливими, був гвинт. Спочатку він був розроблений для судів і запатентований шведським винахідником Джоном Ерікссоном в 1836 році. Шкала, яка сьогодні використовується в усьому світі  за винятком п`яти країн,  була розроблена математиком і астрономом Андресом Цельсієм. Спочатку в цій шкалі за ноль була прийнята точка кипіння води,  а за 100° С - температура замерзання води."Перегорнули" шкалу вже після смерті Цельсія ботанік Карл Лінней і астроном Мортен Штремер.Ультразвук був розроблений в Швеції.  У 1970-х роках шведський лікар Інгре Едлер спільно з австрійським дослідником Карлом Гельмутом Герцена розробили перший в світі  УЗД  - неінвазійний спосіб досліжувати серце і внутрішні органи людини. Серійний винахідник Хакан Ланс винайшов "прабатька"  комп`ютерної миші. Він також розробив кольорову комп`ютерну графіку, яка сьогодні використовується.Пристрій, який врятував мільони життів, кардіостимулятор, був розроблений в 1958 році Руне Елмквістом. Хоча сірники фактично не були винайдені в Швеції, поки ними не зайнявся Густав Ерік Паш , вони були дуже небезпечними. Густав Ерік Паш замінив білий фосфор на нешкідливий червоний. Також він запропонував додавати фосфор не в сірникові голівки, а наносити його на окрему платівку на коробці.Відома шведська телекоммунікаційна компанія Ericsson була заснована Ерікссоном  в 1876 році. Його першим масовим успішним продуктом був  телефонний апарат  з трубкою (в якій динамік і мікрофон були вбудовані в один окремий корпус).Skype був винайдений в Швеції невеликою командою, яка потім продала свою розробку Microsoft за $8,5 млрд. в 2011 році.

                                     Бренди світового рівня, які народилися в Швецїі       

         50 всесвітньо відомо брендів   —  «родом» зі Швеції. Electrolux шведська компанія, яка сьогодні друга найбільша компанія по виробництву побутової техніки в світі.  Шведська компанія Electrolux володіє 28% акцій на світовому ринку побутової техніки. В її володінні знаходиться близько 40 брендів, включаючи AEG-Electrolux, Zanussi, Eureka і Frigidaire.

         Можна назвати автомобілі марки Volvo і Saab, вантажівки Scania. ТетраПак теж зі Швеції, із містечка на півдні країни під назвою Лунд, Вперше розроблена Еріком Валленбергом та вироблена Рубеном Раузеном в 1946 році, ця пластиково-алюмінієва упаковка зараз використовується для зберігання соків, вина, молока, йогурта та інших рідких продуктів у всьому світі. Назва походить від форми упаковки, що у геометрії зветься тетраедр, звідки і запозичено Тetra Pak. Сьогодні Тетра Пак працює у більше ніж 170 країнах світу, виробляючи упаковку, яка стала нам всім замінником пляшок та скляних упаковок. Skype теж винайшли в Швеції. Фірма заснована у 2003 році шведом Нікласом Зенстрьомом і датчанином Дане Янус.Як і астрономічні лінзи, гребні гвинти, електричний стимулятор серця. Шведські винахідники отримали патентів більше, ніж винахідники будь-якої іншої країни Європи, а саме 271 на 1 мільйон осіб.

Концерн ІКЕА.

         Меблевий магнат Кампрад Інґвар (Ingvar Feodor Kamprad) народився в 1926 році в провінції Смоланд (Småland) на півдні Швеції. У бренді IKEA він увічнив своє ім'я (I), прізвище (K), назву родинної ферми (E)   —  (Elmtaryd), прихід (Angel)   —  (Agunnaryd). А впізнаваність цієї світової мережі додає ще й колір - жовтий і синій, який є національним кольором Швеції.Знаменита на весь світ компанія  —   одна з найбільших в світі торговельних мереж з продажу меблів і товарів для дому  —   була заснована в Швеції в 1943 році.Зараз же стан 83-річного Інгвара оцінюється в 23 млрд доларів.

Цікаві факти про засновника  
Він їздив на машині, випущеної 15 років тому, літає економ-класом і вимагав від своїх співробітників використовувати обидві сторони аркуша паперу при ксерокопіюванні.

Знамениті шведи

        Швед Карл Лінней (1707-1778) — знаменитий учений, дослідник природи і лікар.
Знаменитий шведський природодослідник вперше створив вдалу класифікацію всіх рослин і тварин світу за класами, загонам, роди та види рослин. У 1735 році він написав епохальну працю «Система природи», яким користуються сучасні ботаніки і зоологи.  
Описав основи біномінальної номенклатури. Розглядав природний світ як три складові: мінерали, рослини і тварини. Автор класифікації рослин і тварин на чотири рангу - клас, загін, рід і вид.
Альфред Нобель Найвідомішим досягненням А. Нобеля був винахід динаміту, запатентованого 1867 року. Саме виробництво цієї вибухівки стало основою швидкого збагачення підприємця.
             Нобелівська премія була  заснована найвідомішим шведом, який в 1866 році винайшов динаміт, Альфредом Нобелем (1833-1896). Він же заснував премію за видатні досягнення і відкриття, які принесли найбільшу користь людству. Докладну інструкцію нагородження він залишив у своєму заповіті, складеному в 1895 році.
Нобелівська премія присуджується щорічно за досягнення у таких галузях:
Фізика з 1900, Швеція
Хімія з 1900, Швеція
Медицина або фізіологія - з 1901, Швеція
Література  з 1900, Норвегія
Захист миру з 1900, Норвегія
Нобелівська премія з економіки, офіційна назва «премія пам'яті Альфреда Нобеля», присуджується з 1969-го року Банком Швеції

        Національна гордість шведів   —  письменники (Астрід Ліндгрен, Свен Нурдквіст, Туве Янссон, Сельма Лагерлеф).Найвідоміша шведка, напевно, Пеппі Довгапанчоха. Або чудова Астрід Ліндгрен, яка її придумала. Ця книга перекадена 76 мовами світу. Ще одна велика героїня Швеції  —  Єва Дальгрен. Суперпевіця,  по-англійськи принципово не співає.

Автор: Sanna Dahlén 


Шведи пишаються своєю природою, футболістом Златаном, музичною індустрією 

(знаменитими ABBA, Roxette, переможницею "Євробачення"-2012  Loreen)


Лорін Зинеб Нора Талхауі[(швед, Lorine Zineb Nora Talhaoui), більш відома як Лориін(Loreen); народ. 16 жовтня 1983, Стокгольм — шведська співачка  мароккансько-берберського походження. Переможниця  конкурсу пісні "Євробачення -2012"  в Баку (Айзербаджан)


Джерела:

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.